Eukkorastit 11.-12.5.2013
Kilpailut tullaan järjestämään Jukajärven alueella vuoden 2010 Fin5-suunnistusviikon maastoissa. Eukkorasteilla on käytössä Fin5-maaston lisäksi myös uutta aluetta.
Sarjoissa H21A, D21A, H/D16-H/D20 on lauantaina yhteislähdöt (pitkät matka) ja sunnuntaina väliaikalähdöt (keskimatka). Muilla sarjoilla on molempina päivinä väliaikalähdöt.
Alustavat kilpailuohjeet (lopulliset kilpailuohjeet julkaistaan lauantaina)
Lähtöajat (päivitetty 10.5.2013 klo 14.00 mennessä ilmoitettujen muutosten mukaisesti)
Tulokset (1.päivä)
Väliajat (1. päivä)
Tulokset (2. päivä)
Väliajat (2. päivä)
Startlist (updated 10.5.2013)
Results (day 1)
Split times (day 1)
Results (day 2)
Split times (day 2)
Results (day 1 + day 2)
Tästä näet kilpailukeskuksen sijainnin kartapohjalla.
Tästä näet opastuksen alkupisteen kattapohjalla (Virmutjoki).
Tästä pääset vuoden 2010 Fin5-suunnistusviikon reittihärveliin. Näillä samoilla alueilla suunnistetaan tämän kevään Eukkorasteilla.
Ratamestarin terveiset 19.4.2013
Ratamestari Teemu Korhonen käveli perjantaina 19.4.2013 kilpailualueen ja rastipisteet lävitse. Ohessa Teemun tuoreet terveiset:
"Mäkien pääliset ja etelärinteet ovat lähes lumettomia. Pohjoisrinteillä ja notkelmissa on sohjoista lunta saappaan varren syvyydeltä .Lumet tulevat sulamaan todennäköisesti täysin vappuun mennessä. Ojanotkelmat saattavat tulvia kisojen aikana.
Maasto on pääsoin hyväkulkuista ja näkyvyys on hyvä. Maastossa on tehty paljon 2010 myrskytuhojen korjaustöitä. Metsäkoneiden uria on runsaasti, selvimmät niistä on kartassa. Karttaan on merkitty vihreällä vinoviivoituksella myrskyn jäljiltä korjaamattomat puut (katso alla oleva karttapala). Myrsky on puhaltanut kaakko - luode suuntaisesti ja kaikki korjaamattomat puut ovat samansuuntaisesti."
Alla olevat valokuvat ovat ratamestarin ottamia 19.4.2013.